Chci se objednat

Po dvaceti letech se Jiří díky ICL čočce zbavil dioptrií

12.08.2014
Po dvaceti letech se Jiří díky ICL čočce zbavil dioptrií

Kontaktní čočky nosil učitel Jiří Grambal asi 20 let. O operaci očí sice přemýšlel, ale nemohl si ji finančně dovolit. "Až přišel můj děda s nabídkou, že mi k narozeninám jedno oko zaplatí. U druhého oka jsem využil možnost bezúročných splátek a bylo rozhodnuto," vzpomíná Jiří.

I když původně uvažoval o laserové operaci, během podrobného předopreačního vyšetření se ukázalo, že má Jiří příliš tenkou rohovku na to, aby mohl podstoupit laserový zákrok. Ideálním řešením pro něj tedy byla implantace nitrooční kontaktní čočky ICL

"Nepotěšilo mě sice, že jsem před úvodním měřením oka nemohl měsíc nosit kontaktní čočky, aby se oko vrátilo do normálního stavu, ale nedalo se nic dělat. Chápal jsem, že je to pro mé dobro, doktoři potřebují přesně vědět, jakou čočku nechat vyrobit," vzpomíná na dobu před operací pan Grambal.

"Pak už šlo vše bez problémů. Pár bezbolestných vyšetření a operace. Nebál jsem se vůbec. Částečně i proto, že jsem místo operace laserem musel vzhledem k tenké rohovce využít čoček, které se vkládají přímo do oka a v případě jakýchkoliv problémů se odstraní," popisuje zákrok učitel základní školy a dodává: "Operace proběhla bez problémů, pan doktor Jurečka se mnou komunikoval, říkal mi, co a proč se děje. Dostal jsem i plyšáka, s kterým jsem si připadal trochu divně ve svém věku (34), ale možná to má nějaký uklidňující psychologický efekt. Měl jsem obavy, zda vydržím nemrknout, ale oko je kapkami umrtveno a není to vůbec problém."

Na nové vidění po implantaci čočky ICL si Jiří rychle zvyknul. "Nebylo to tak, že bych každý den po operaci žasl ze světa kolem sebe. Přeci jen, viděl jsem podobně jako s kontaktními čočkami. To až časem jsem si začal uvědomovat výhody. Odpadlo každodenní ranní nandávání čoček a večerní vyndávání. Zmizela i nutnost vzít si s sebou na každý výlet či akci roztok a náhradní čočky, pryč je i obava dívat se pod vodou s kontaktními čočkami či opatrnost při promnutí oka. Plno dalších podobných omezení mi po operaci odpadlo," usmívá se Jiří.