Chci se objednat

Sjezdař Miller lituje odložené operace očí

18.02.2014
Sjezdař Miller lituje odložené operace očí

„Měl jsem jít na operaci očí jěstě před Soči,“ konstatuje zklamaný pětinásobný olympijský medailista ve sjezdovém lyžování, Američan Bode Miller. Na ZOH v ruském Soči skončil kvůli špatnému vidění na osmém místě.

„Chystal jsem se na laserovou operaci, ale měl jsem tak nabitý program, že jsem si na zákrok nenašel čas. Dnes jsem za to na sebe naštvaný, protože vidění je pro mě klíčové,“ prozradil na sebe Miller. Dokonce připustil, že dokonalý zrak po laserové operaci mu mohl zajistit medaili. Takto se musel šestatřicetiletý sjezdový veterán známý svou riskantní jízdou spokojit v nedělním závodě až s osmou příčkou.

„Na svazích bývá vysoká intenzita slunečního světla. Lyžaři s nedostatečně zkorigovanými dioptriemi trpí světloplachostí. Podrážděné oči pak reagují slzením a únavou. Navíc bez brýlí či s nevhodnou  korekcí dioptrií hůře vidí překážky na svahu či orientační body. Trpí rozmazaným viděním a v ostrém světle nevidí detaily terénu. Sněhové bubny jim splývají do jednolitého bílého povrchu. Pak už je jen krátká cesta k úrazu,“ varuje primářka Oční kliniky NeoVize, MUDr. Věra Kalandrová.

„Nedostatečně zkorigovaný zrak způsobuje nejen nepříjemné pády a zranění, ale i horší výkonnost. Každý lyžař ví, že při špatné viditelnosti nevidí detaily pod nohama. Když mu lyže vklouzne do díry ve sněhu, přinejmenším ho to rozhodí,“ dodává reprezentant Slovenské republiky ve ski crossu, Tomáš Bartalsky, který podstoupil v bratislavské NeoVízii laserovou operaci NeoLASIK HD®.

"Problémy při sportu jsou jednou z hlavních príčin, proč nás naši pacienti vyhledávají. Naštěstí máme dnes k dispozici bezpečné a spolehlivé zákroky, které zabezpečují vysokou kvalitu vidění,“ vysvětluje primářka Oční kliniky NeoVize, MUDr. Věra Kalandrová. Pro mladší sportovce je vhodný moderní laserový způsob odstranění dioptrií pomocí femtosekundového laseru, NeoLASIK HD® a NeoSMILE 3D®.