Chci se objednat

Přetopené místnosti a práce na počítači - a co na to naše oči?

25.01.2013
Přetopené místnosti a práce na počítači - a co na to naše oči?

Pokud často a dlouhé hodiny pracujete u počítače v přetopených nebo klimatizovaných místnostech, určitě také znáte nepříjemný pocit suchých očí, pocit cizího tělíska, písku či škrábání v oku, červených očí, těžkých a opuchnutých víček, pocit svrbení, pálení, řezání v očích. Můžete si být jisti, že u vás dochází k nedostatečnému zvlhčování povrchu oka a že kvalita nebo množství slzného filmu není dostatečná. Tato situace může vést až k syndromu suchého oka, jehož následkem dochází k poškození rohovky a spojivek. 

 Léčba suchého oka Oční klinika NeoVize

Povrch oka je a musí být pravidelně „oplachován“ kvalitními slzami a to 5-12x za minutu. Kvalita slz a slzného filmu se hodnotí podle složení. Všechny tři složky (lipidová, mucinózní a vodní) jsou pro plnohodnotnou funkci slzného filmu stejně důležité a musí být ve vzájemné rovnováze. Při mrkání jsou slzy roztírány po povrchu oka a tím je na povrchu oka vytvářen slzný film. Ten je pro zdravé oko a dobré vidění velmi důležitý:

 

 

 • Vytváří dokonale hladký optický povrch rohovky a tím umožňuje vznik ostrého obrazu na sítnici,
 • působí jako ochrana proti infekcím jelikož obsahuje antibakteriální látky,
 • chrání oko proti nežádoucím faktorům, jako jsou vítr, horko, smog, odvádí z jeho povrchu cizí tělíska, odloučené epiteliální buňky rohovky a nečistoty,
 • brání osychání povrchu oka a zároveň zajišťuje zvlhčení jeho povrchu. Tím umožňuje bezproblémový pohyb víček při mrkání, jejich klouzavost po oku.

Je prokázáno, že při práci s počítačem mrkáme významně méně a tím dochází k osychání povrchu oka. Navíc suchý vzduch v místnostech zapříčiňuje rychlejší vypařování slzného filmu. A syndrom suchého oka je tady. Jak proti tomu bojovat?

 

Jak předcházet pocitu suchých očí při práci s počítačem

 1. Dělejte si přestávky v práci s počítačem. V přestávce se dívejte z okna do dálky. Proveďte několik jednoduchých očních cvičení – koulejte očima, dívejte se do krajních poloh.
 2. Kapejte umělé slzy. Vybírat můžete z široké nabídky. Vyzkoušejte ty, které vám sedí nejvíce. Vybírejte s nejnižším obsahem konzervačních látek.
 3. Po práci a o víkendu choďte na dlouhé procházky do přírody a koukejte se do zeleného. Pokud máte pocit suchých očí i před procházkou kapejte. Hlavně nyní v mrazivém počasí.
 4. A v práci:
  • nastavte si vzdálenost očí od obrazovky na 60-80 cm.
  • Horní okraj obrazovky mějte ve výšce očí, nikdy ne výš.
  • Zvolte plochou obrazovku (ideálně LCD), velikost 17 palců.
  • Nastavte si také dostatečnou frekvenci obnovy obrazu (frekvence alespoň 75Hz, ideálně 80-85 Hz)
  • Zvolte dostatečnou velikost a barvu písma (od 2,6 do 3,6mm), ideálně tmavé znaky a světlé pozadí (černobílá nebo modrožlutá kombinace)
  • Nastavte si úroveň jasu mezi 300 do 500 luxů (příliš tmavé pozadí může způsobovat problémy při následném čtení z bílého listu papíru)
  • Používejte klávesnici se sklonem 5-15 stup’nů, matným povrchem a barvou dostatečně kontrastní s barvou tlačítek
  • Dbejte na správné osvětlení pracovního místa, abyste zamezili odrazy z okolních předmětů na obrazovku. Doporučuje se 300-500Lx, pokud na pracovišti pracují starší lidé, tak 1000Lx. Vhodné je také používat pracovní lampy.
  • Nábytek a stěny by měly být z materiálů, které zamezují odraz a lesk. Doporučován bývá matný povrch, barvy světle šedá, světlezelená, světlehnědá.
  • Pozice PC směrem k oknu je absolutně nevhodná. Okno by v tomto případě mělo být vždy kryto žaluziemi na regulaci slunečního světla.
  • Optimální mikroklima v kanceláři je 20-24 st a vlhkost 30-70%

A pokud ani tyto jednoduché kroky vás pocitu suchých očí nezbaví, navštivte svého očního lékaře nebo očního specialistu. Po vyšetření vašeho slzného aparátu a také rozboru slzného filmu vám stanoví příslušnou léčbu, která od nepříjemných pocitů pomůže.

Na specializované vyšetření se můžete nově objednat i na Oční kliniku NeoVize.