Chci se objednat

Zavedení doplatků za nitrooční čočky u operace šedého zákalu pro pojištěnce VZP z důvodu snížení úhrad nitroočních čoček ze strany VZP

30.12.2012
Zavedení doplatků za nitrooční čočky u operace šedého zákalu pro pojištěnce VZP z důvodu snížení úhrad nitroočních čoček ze strany VZP

S ohledem na změny úhradové politiky nitroočních čoček, které provedla největší česká zdravotní pojišťovna - VZP jsme nuceni zavést a změnit doplatky u některých druhů nitroočních čoček při operací šedého zákalu. V důsledku tohoto zaniká pro pojištěnce VZP možnost podstoupit operaci šedého zákalu zcela bez doplatku.

Předchozí dva měsíce jsme se snažili s odbornými společnostmi (Česká společnost refrakční a kataraktové chirurgie, Česká oftalmologická společnost) přesvědčit VZP, že tato změna je neúčelná a poškozuje pacienty. Bohužel se nám to nepodařilo a VZP nadále trvá na svém. Ostatní zdravotní pojišťovny ale na změny nepřistoupily a tak jejich pojištěnci nadále čerpají základní péči v nejvyšším standardu na naší klinice bez doplatku.

Na Oční klinice NeoVize poskytujeme našich pacientům péči, která je na světové úrovni. V případě léčby šedého zákalu to mimo jiné znamená, že implantujeme POUZE vysoce kvalitní nitrooční čočky, které zajistí dlouhodobě kvalitní vidění. Nechceme přistoupit na snahu VZP, abychom implantovali levné a méně kvalitní nitrooční čočky.

Z důvodu výrazného snížení úhrad nitroočních čoček (o 40-70%!), které provedla VZP, nejsme již dále schopni tyto vysoce kvalitní čočky implantovat bez doplatku. (Upozorňujeme, že změny v úhradách se týkají pouze klientů VZP!)

Postupem VZP jsme zděšeni, protože maximální roční úspora plynoucí nejspíše nepřekročí 50 miliónů Kč, což představuje jen 0,033% celkových ročních výdajů celé VZP.

Pokud dojde v budoucnosti ke změně úhrad ze strany VZP, okamžitě budeme o úpravách doplatků informovat a bude nám potěšením, pokud doplatky budeme moci snížit či zrušit.

Děkujeme za pochopení.

 

S platností od 1.1.2013 měníme doplatky u těchto zákroků:

Zákrok Nitrooční čočka Doplatek klientů VZP Doplatek klientů ostatních ZP
Operace šedého zákalu s implantací „žluté čočky“ s UV filtrem  AcrySof Natural 1.490,- 0,-
Operace šedého zákalu s implantací asférické čočky - lepší vidění za šera a mlhy AcrySof IQ 4.700,- 4.700,-
Operace šedého zákalu s implantací torické čočky (odstranění astigmatismu)  Acrysof IQ Toric 9.600,- 9.600,-

 

Aktualizovaný ceník léčby šedého zákalu naleznete zde