Chci se objednat

Vyznáte se v očních laserech?

19.09.2012
Vyznáte se v očních laserech?

Lasik, lasek, prk, femtosekundový laser - vyznat se v odborných termínech a označení očních operací a laserů není pro laika jednoduché. Vše vám vždy sice vysvětlí lékař, ale malá nápověda není nikdy na škodu.

Oční mikrochirurgie zažívá v posledních desetiletích obrovský boom. Pohled na svět bez brýlí je prostě in. Ostatně dioptrické vady často zásadně ovlivňují život člověka a jejich odstranění pak každému přináší komfort, volnost a nové možnosti.

První laserové zákroky se začaly provádět asi před 25 lety. Používala se povrchová metoda PRK. Pacient nejdříve podstoupil operaci na jednom oku a po měsíci dvou teprve na oku druhém. Byl to v medicíně velký pokrok, ovšem lasery 90. let často tepelně poškodily rohovku a způsobily vznik jizviček, které natrvalo negativně ovlivnily vidění. Pacienti si navíc stěžovali na bolestivost a citlivost, jež provázela hojení, které mnohdy trvalo déle než jeden měsíc.


Současnost - o 25 let později


V současné době je však možností daleko více. Za čtvrtstoletí laserová chirurgie prošla obrovským vývojem. „Zdokonalily se excimerové lasery, metody a postupy. Ty nové jsou s původními v přesnosti, šetrnosti, bezbolestnosti a hlavně bezpečnosti absolutně neporovnatelné," vysvětluje MUDr. Věra Kalandrová, primářka Oční kliniky NeoVize. A dodává: „V počátku „laserové éry" se často vyskytovaly komplikace trvalého poškození rohovky i celého oka. Pamatuji si, jak při mém počátečním působení na očním oddělení říkala moje tehdejší primářka jedné těhotné pacientce po laserovém výkonu, která přišla s dotazem, zda může rodit přirozeně nebo císařským řezem: „Když vaše oči přečkaly laserovou operaci, porod jim již zcela určitě neublíží." Takže i mnozí oční lékaři se na tyto operace dívali skepticky." 


Tajemství laserové operace

Metod současné laserové chirurgie je řada, podstata každého laserového odstranění dioptrické vady oka je v úpravě zakřivení a tloušťky (hloubky) rohovky. Laser při operaci odpaří jemnou vrstvičku rohovky a tím ji upraví tak, aby pacient získal zpět dokonale ostré vidění. Rozdíl je však v tom, ve které vrstvě rohovky operatér excimerovým laserem pracuje. Kromě povrchových metod se provádějí i metody hloubkové, při kterých se dnes používá i femtosekundový laser. Ten nevhodnější zákrok pacientovi vždy doporučí lékař na základě dané dioptrické vady a dalších parametrů oka, a to vždy v souladu s individuálními potřebami a možnostmi.


Povrchové metody

Většinou se setkáte s jejich názvy jako je PRK, Lasek, Epilasek, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser. Tyto metody jsou vhodné pro pacienty se se stabilizovanou dioptrickou vadou, s nízkými minusovými hodnotami (-4,0) a s tenkou rohovkou. Vhodnost zákroku posoudí vždy lékař na základě výsledků vstupního vyšetření. Aby bylo možné operaci provést, je nezbytné odstranit povrchový epitel rohovky. Vzhledem k tomu, že je povrch rohovky velmi hustě pokryt nervovými zakončeními a během prvních tří dnů po zákroku epitel dorůstá, u některých pacientů provází hojení 48 hodin po operaci bolesti. Nevýhodou je kromě bolestivosti také poměrně dlouhá doba hojení a doba získání ostrého vidění - může trvat jeden až několik týdnů.


Hloubkové metody

Pokud laserovou operaci zvažujete, s jejich názvy jste se určitě již setkali - NeoLASIK, NeoLASIK HD® iLASIK, Z-LASIK, All laser LASIK. Metody jsou vhodné pro pacienty s nižšími i vyššími dioptriemi (od + 5 až -13 dioptrií), s astigmatismem i nestabilní dioptrickou vadou, a také pro děti od 10 let. Zásadní rozdíl oproti povrchovým metodám je v tom, že povrch rohovky zůstává neporušený, operatér obnaží střední vrstvu (stroma) rohovky tak, že vytvoří tenkou lamelu, na některých klinikách je samozřejmostí ochranná lamela se speciálním zámkovým lemem. Tuto fázi operace provádí operatér buď vibrujícím mikronožem nebo femtosekundovým laserem. 
Ve druhém kroku operatér lamelu jemně odklopí a ve střední části rohovky provede operaci pomocí excimerového laseru. Na závěr zákroku se lamela zaklopí - už několik hodin po operaci se pevně přimkne ke spodině rohovky. Díky tomu, že povrch rohovky není nijak porušený, je hojení bezproblémové a bezbolestné. Při použití femtosekundového laseru je metoda navíc k očím šetrná, precizní a bezpečná. Už večer v den zákroku může pacient sledovat televizi i číst. Nevýhodou se může zdát vyšší cena, s dražší operací však pacient získá bezbolestnost, šetrnost, přesnost, bezpečnost a krátkou dobu hojení.