Chci se objednat

Pomáháme i tam, kde je moderní oční chirurgie krátká...

08.05.2012
Pomáháme i tam, kde je moderní oční chirurgie krátká...

Vodící pes je pro nevidomého jednak nepostradatelným pomocníkem při jeho pohybu na veřejnosti, ale často také jeho nejbližším přítelem. Proto jsme se rozhodli podpořit občanské sdružení Škola pro výcvik vodících psů, které se výcvikem vodících psů zabývá.

Oční klinika NeoVize se stala patronem labradora Edisona-Edwarda, který má za sebou úspěšně složené všechny zkoušky a již si zvyká na svého nového pána - 30-letého Romana Kabelku. V průběhu měsíce května bude Edison-Edward panu Kabelkovi předán a my vás o tom budeme informovat.

 

A jak takový výcvik probíhá?

Výcvik vodicích psů je náročný proces, který pro štěně začíná po ukončeném prvním roce života. Štěňata jsou vychovávána v pečovatelských rodinách a pravidelně do školy výcviku dochází. Výcvik trvá průměrně šest až osm měsíců. Během nich se učí se svými cvičiteli zvládat cviky a procházet praktickými zkušenostmi vedení člověka v různém prostředí, v různých situacích a v různých stupních náročnosti. Vlastní příprava probíhá na veřejnosti a v prostorách, kam lidé obvykle chodí. Návštěvují nákupní centra, úřady, pošty, čekárny lékařů, lékárny, atd. Jezdí se psy městskou hromadnou dopravou, častým cílem jsou vlaková nádraží, kde je cvičitelé učí nastupovat a vystupovat z vagonů, stejně jako adekvátně se chovat v kupé.

Vrcholem práce vodicích psů jsou pak situace, kdy se musejí samostatně rozhodnout kudy bezpečně obejít nečekané překážky, kterými mohou být jak nevhodně zaparkovaná auta na chodnících či příliš velké reklamní výstrče, a jak reagovat v situacích pro ně nepřehledných.

Ne všichni pejsci však nakonec u nevidomých lidí pracují. Jejich karieru může zbrzdit nedostatek sebevědomí, kdy se pejsek při práci těžko samostatně rozhoduje nebo naopak nesnášenlivost až agresivita k ostatním. Vodicí psi musí být po zdravotní i psychické stránce zcela v pořádku, neboť pro svého pána pracují, dokud jim slouží síly.