Chci se objednat

Onemocnění sítnice může ohrozit zrak

24.04.2012
Onemocnění sítnice může ohrozit zrak

MUDr. Tomáš Jurečka, PhD, Oční klinika NeoVize

Věkem podmíněná makulární degenerace může velmi rychle ohrozit zrak. Jedná se nejčastější příčinu vážné poruchy zraku u osob starších 55 let. V sobotním AHA! popisuje léčbu VPMD ing. Filkuka, pacient MUDr. Tomáše Jurečky, PhD.

Ing. Filkuka, pacient Oční kliniky NeoVize, vyhledal odbornou pomoc až poté, kdy po ztrátě brýlí zjistil, že na jedno téměř nevidí. Po vyšetření na naší klinice, které prokázalo nebezpečnou vlhkou formu věkem podmíněné makulární degenerace, dr. Jurečka okamžitě zahájil léčbu nitroočními injekcemi. „Tři injekce, každý měsíc jednu, je to bezproblémový, rýchlý a hlavně bezbolestný!" popisuje léčbu. „Horší to není, snad o něco málo lepší, ale zastavilo se to! A to je pro mě důležité!", dodává pan ing. Filkuka.CO JE VĚKEM PODMÍNĚNÁ MAKULÁRNÍ DEGENERACE? Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je v rozvinutých zemích nejčastější příčinou vážné poruchy zraku až slepoty u osob starších 55 let.

Onemocnění postihuje centrální část sítnice oka - žlutou skvrnu, která ve zdravém oku zajišťuje detailní, ostré a barevné vidění.

VPMD má dvě formy, suchou a vlhkou. U suché formy dochází k poškozování a následnému odumírání pigmentových a světločivých buněk sítnice, které se projeví zhoršováním zraku až vznikem výpadu v zorném poli. Onemocnění se rozvíjí pomalu a ke ztrátě vidění dochází postupně.

U vlhké formy dochází k prorůstání novotvořených cév ze spodních vrstev pod sítnici, což vede k otoku sítnice a často i ke krvácení pod sítnici. Průběh onemocnění je rychlý a může vést během několika měsíců k praktické slepotě. Vyšetřením očního pozadí je lékař schopen určit, jakou z forem VPMD pacient trpí. K upřesnění diagnózy a stanovení rozsahu onemocnění velmi napomáhají moderní vyšetřovací metody, jakou je optická koherentní tomografie.

Některé mikroživiny snižují riziko vzniku VPMD a rovněž riziko progrese VPMD do pokročilých stádií. Jedná se o vitamin C, E, karotenoidy lutein a zeaxantin, zinek a měď. Strava bohatá na tyto ochranné látky by měla obsahovat ryby, listovou zeleninu, oranžovou a červenou zeleninu a ovoce.

 

Celý článek si můžete přečíst zde: VPMD v AHA!