JSME BEZPEČNÉ PRACOVIŠTĚ. Operujeme, vyšetřujeme. Jsme tu pro vás

Chci se objednat

Prim. Kalandrová provedla jako první žena v ČR operaci šedého zákalu bez skalpelu

05.04.2012
Prim. Kalandrová provedla jako první žena v ČR operaci šedého zákalu bez skalpelu

Primářka brněnské soukromé Oční kliniky NeoVize MUDr. Věra Kalandrová provedla včera v odpoledních hodinách jako první žena v České republice operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem zcela bez použití ostrých nástrojů. Toto zařízení představuje jeden z nejvýznamnějších pokroků v oblasti oční chirurgie za posledních 20 let, jelikož umožňuje šedý zákal odstranit bez nutnosti použití skalpelu či jiného ostrého nástroje. Brněnská rodačka se tak svým zákrokem mohla podílet na zahájení nové éry v oblasti chirurgie šedého zákalu u nás.

Česká republika patří mezi první státy, kde byla operace katarakty (šedého zákalu) femtosekundovým laserem LenSx provedena. MUDr. Věra Kalandrová se stala součástí týmu špičkových chirurgů, kteří se prvních operací s tímto strojem zúčastnili. „I ta nejmodernější technologie není schopna nahradit zkušenou ruku operatéra, a proto jsme tým mikrochirurgů vytvářeli s náležitou péčí. Účast na projektu přijali ti nejzkušenější, mezi které paní primářka Kalandrová bez pochyby patří," vysvětluje důležitost investice nejen do technologie, ale také do personálního obsazení Petr Kocian, ředitel kliniky. V česko-slovenském týmu operatérů femtosekundového laseru LenSx se tak kromě primářky brněnské Oční kliniky Neovize objevují i jména předních českých a slovenských oftalmologů jako prof. MUDr. Pavel Rozsíval, CSc., MUDr. Lubomír Továrek, hlavní chirurg Oční kliniky DuoVize, doc. MUDr. Jiří Pašta, CSc. a primář bratislavské kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči.

MUDr. Věra Kalandrová, jejímž domovským pracovištěm je Oční klinika NeoVize v Brně, patří mezi přední české oftalmochirurgy. Ročně provádí více než dva tisíce očních operací různých typů - kromě chirurgie šedého zákalu se věnuje také laserovým operacím dioptrických vad nebo plastickým operacím víček. Možnost účastnit se prvních operací šedého zákalu femtosekundovým laserem LenSx v ČR kvituje s povděkem: „Jsem přímo nadšená, že jsem mohla být u začátku nové éry léčby šedého zákalu. Femtosekundový laser mi umožňuje provést operaci ještě přesněji než dosud, jeho výhody jsou značné. Důkazem toho jsou včerejší operace, které dopadly výborně, a pacienti, kteří odcházeli ze sálu velmi spokojení."

„Při operaci femtosekundovým laserem je skalpel nahrazen laserovým paprskem řízeným počítačem, který umožňuje dosáhnout optimálního tvaru, velikosti a pozice operační rány dle individuálních potřeb každého pacienta. Díky preciznosti zákroku se oko zahojí mnohem rychleji než po běžné operaci, není potřeba ránu zašívat," uvádí primářka brněnské NeoVize MUDr. Věra Kalandrová. Protože je laser, jak výzkumy prokázaly, je desetkrát přesnější než člověk, dokáže pacientovi zabezpečit přesnou polohu nové nitrooční čočky, která je mu do oka implantována. Tato vlastnost je velmi důležitá pro dlouhodobé ostré vidění, především u tzv. prémiových čoček, mezi které se řadí čočky akomodační, multifokální a torické.

„Všechny parametry operace nastaví chirurg po důkladném vyšetření pacienta a na celý její průběh pak dohlíží. Laser provede vstupní operační řezy, otevře přední pouzdro zakalené čočky, kterou rozmělní tak, aby jí mohl chirurg vyjmout a následně místo ní pacientovi implantovat umělou nitrooční čočku. Celý proces řezu a rozmělnění trvá přibližně 40 až 50 vteřin, femtosekundový laser je proto v oblasti oční chirurgie opravdu velkým pomocníkem," vysvětluje činnost laseru MUDr. Věra Kalandrová a dodává: „Laser je navíc současně s operací šedého zákalu schopen provést i nářezy rohovky, které mírní či odstraní astigmatismus, takže pacient po operaci sníží svou závislost na brýlích."