a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

5 otázek pro primářku

01.10.2020
5 otázek pro primářku

5 otázek pro primářku Oční kliniky DuoVize MUDr. Lucii Valešovou

Dozvíte se proč si paní primářka MUDr. Lucie Valešová myslí, že by se starší lidé neměli bát chodit k lékaři a proč se další zdravotní péče nemůže odkládat, podobně jak tomu bylo na jaře. Odpoví také na otázku, jestli se zvýšila rizika laserových nebo nitoročních operací v covidové době.

O paní primářce se, ale dozvíte i víc. Jak sama prožívá dnešní složitější dobu? Co jí těší a jak si udržuje pozitivní myšlení?

 

Otázka 1. Jarní covidová vlna přinesla odkládání operací všeho druhu. Hlavně nemocnice doháněly přes léto, co se dalo. Jaká je situace v DuoVizi?

U nás na klinice je situace standardní, stále držíme hygienická a protiepidemická opatření, které jsme nastavili už na jaře. Fungují. Nemuseli jsme omezovat provoz.

Pacienti říkají, že se u nás cítí bezpečně a za to jsme rádi.

Na klinice jsme přes léto vyšetřili a také i odoperovali mnoho lidí, kteří nechtěli na operaci čekat. Zájem byl nečekaně velký.

Primářka Oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová

Otázka 2. Někteří pacienti, ale váhají s návštěvou lékaře obecně. Jaký na to máte názor?

Bát se jít k očnímu lékaři není opodstatněné, hlavně u starších lidí, kterým se zhorší vidění, může se jednat o šedý zákal, ale i jiná vážnější onemocnění, jejichž zanedbání může vést k trvalému poškození zdraví. Šedý zákal je choroba, která obtěžuje přes 70% lidí nad 65 let. Jeho včasné odstranění vede k rychlému návratu vidění za několik hodin po operaci a pacient může opět fungovat jako dřív bez obtěžujícího zakalení vidění, často získá i novou energii do života a zlepší se i jeho psychická situace, tento efekt je potvrzen mezinárodními studiemi. Operaci mohou podstoupit i lidé nad 80 let, běžně je operujeme s dobrými výsledky. Ani celkově nemocní lidé se nemusejí obávat, operace šedého zákalu je nezatíží a celkový stav neovlivní.

Navíc, jak jsem uvedla, máme permanentní protiCOVID (investovali jsme do germicidních lamp a generátorů ozónu, které používáme pro pravidelnou desinfekci) bezpečnostní opatření na celé naší klinice, takže pacienti v našem zdravotnickém zařízení nejsou ohroženi.

Hygienická opatření v DuoVizi.

Otázka 3. Zvýšila se nějak rizika laserového odstranění dioptrií nebo odstranění šedého zákalu v dnešní době?

Rizika očních zdravotních výkonů s aktuální situací nemají souvislost a nijak se nezvýšila. Největší riziko přestavuje nebezpečí zavlečení infekce a úraz a pacient i lékař jsou povinni dělat všechna opatření, aby k nim nedošlo. Rizik vyplývajících z techniky operace je dnes naprosté minimum, nebo nejmodernější lasery v rukách zkušeného chirurga provádějí operace již maximálně šetrně a bezpečně.

Lidé v COVIDové éře začaly mnohem více vnímat zodpovědnost za své zdraví, což se projevuje výrazným přílivem pacientů s přáním řešit operačně oční vady, všichni si nyní uvědomují, že mít vyřešené dioptrie nebo třeba šedý zákal je nezávislost a svoboda. Mnozí udělali zkušenost, že rozbité brýle v období karantény mohou být problém, stejně tak vypotřebované kontaktní čočky nebo třeba zánět z kontaktních čoček…, zamlžené brýle s rouškou jsou všem nositelům brýlí velmi nepříjemné a omezují je. A omezování nikdo nemá rád, každý chce raději svobodu.

Otázka 4. Aktuální sizuace není jednoduchá pro nikoho z nás. Jak si udržujete pozitivní myšlení?

Není jednoduchá, ale mnohým z nás přinesla možnost zastavit se a ohlédnout se za svým životem. Já jsem například objevila poklad, čekal na mě na chalupě ve skříni. Měly jsme na sebe s maminkou čas a ona mi vyprávěla o své mamince, mé babičce…ukázala mi kroj, který babička vyšívala, žehlila a přešívala, byl to její klenot, o který se starala a střežila ho. Při tom jsme s maminkou prožily skvělé okamžiky, za které jsem a vždycky budu vděčná.

I ve složitější době může přijít okamžik, kdy objevíte poklad. Primářka DuoVize v kroji po babičce.

Otázka 5. Co Vás baví nebo zajímá, co děláte, když nejste na operačním sále?

Mám ráda DuoVizi, je to mé dítě, které si už 10 let hýčkám a dávám jí svoji energii, mám ráda, když se u nás lidé cítí dobře. Večer po skončení provozu ráda kontroluji, jak DuoVize vypadá a působí na své návštěvníky. Doma mě čekají moje osmiletá dvojčata, která hezky umí využít můj čas, ráda si s nimi vyprávím o životě a o tom, co považuji za důležité a učím je svým prioritám – čestnému chování, empatii k ostatním.

A když jsem úplně sama, ráda plavu a přemýšlím u toho, čistím si hlavu a vymyslím vždy spoustu nápadů.  Když jsem s kamarádkou, hrajeme tenis nebo jdeme na koncert. Hudba je od dětství mým koníčkem aktivně i pasivně, vždy mne zklidní a dodá mi energii.

Primářka Oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová se svým týmem na laserovém sále