a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

Rozhovor s MUDr. Janou Mikšovskou

20.04.2020
Rozhovor s MUDr. Janou Mikšovskou

Změnila se nějak práce a přístup v době koronavirové krize? Případně jak?

Způsob naší práce se zákonitě musel změnit. Ještě před oficiálním ohlášením nouzového stavu se zvýšila hygienická opatření jako je používání ústních roušek, častější dezinfekce ploch a společných prostor. Přidalo se i používání ochranných rukavic a brýlí. Provoz kliniky byl upraven tak, aby se snížil počet lidí, kteří se vyskytují ve stejnou dobu ve vyšetřovnách, čekárnách a dalších společných místnostech. Jsme si vědomi, že musíme pracovat tak, abychom maximální snížili možnou nákazu koronavirem, jak našich pacientů, tak vlastní. 

Jací jsou pacienti, kteří do Vaší ambulance přicházejí? Jsou jiní než obvykle? Obávají se nebo naopak využívají situace, že mají volněji a svoje problémy řeší?

Z počátku se změnila struktura pacientů, kteří na naši kliniku přicházejí. Ubylo lidí ve starším věku, kteří jsou považováni za nejrizikovější skupinu.  My sami jsme doporučovali těmto lidem návštěvu zdravotnických zařízení omezit. Mladší pacienti naopak využívají možnost očního vyšetření v době, kdy mají dostatek času. Často kladně hodnotí, že jsme naši kliniku neuzavřeli. A chválí si opatření, které jsme zavedli k minimalizaci možné nákazy. Nyní se situace vyrovnává. Ukazuje se, že opatření fungují a i starší pacienti se do ordinací vracejí. Není důvod péči o zrak zanedbávat a odkládat na neurčito.

Paní doktorko, jak Vás známe, jste velice aktivní člověk, jak se osobně vyrovnáváte s nastavenými omezeními?

Nás všechny opatření nouzového stavu více či méně omezuji. Ale rozumím jim a jsem přesvědčena, že jejich dodržováním se co možná nejdříve přiblížíme k běžnému způsobu života.  Abych minimalizovala možnou nákazu, rozhodla jsem se chodit do práce a z práce pěšky. Samotnou mě překvapilo, jak příjemná může být ranní procházka Prahou.

MUDr. Jana Mikšovská na miluje procházky Prahou.

Jak si udržujte optimismus a pozitivní myšlení?

Během současné situace, která je pro nás všechny nová a neznámá, jsem si uvědomila, že generace našich prarodičů se musela vypořádat s mnohem těžším údělem, když prožívala válečné roky. Omezení, které musíme přijímat, se v tomto kontextu jeví jako nepodstatné. Naopak nám tato situace ukazuje, že bychom si měli vážit běžných věcí, které jsme možná předtím ani nevnímali. Naštěstí nikdo z mých blízkých neonemocněl COVID 19. Jsem si vědoma, že takové štěstí nemají všichni a někteří se museli se svými blízkými rozloučit předčasně. A to vidím jako nejhorší následek pandemie.

Máte v plánu něco, co teď nemůžete a uděláte jako první, až se všechno bude vracet k normálu?

Těším se až po uvolnění nastavených opatření navštívím své příbuzné, kteří  jsou v důchodovém věku a nyní je nechci vystavovat riziku nákazy. A vrátím se ke svému oblíbenému plavání. Jedním z prvních kroků bude návštěva výstavy Umění dlouhého století ve Veletržním paláci, kam jsem se chystala již docela dlouho.