a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

Nosíte kontaktní čočky? Tuto ZOO můžete mít v očích!

23.10.2016
Nosíte kontaktní čočky? Tuto ZOO můžete mít v očích!

Vypadají hezky. Jako bonbóny nebo barevné kuličky. To je ale to jediné pozitivní. Jakmile se stafylokok (Staphylococcus aureus), streptokok (Streptococcus) nebo pseumonáda (Pseudomonas) dostanou do oka, mohou nadělat paseku. Stačí drobný prohřešek proti striktním pravidlům péče o kontaktní čočky a tyto bakterie mohou způsobit záněty nebo dokonce rohovkový vřed a vážně poškodit zrak!

„Rohovkový vřed je povrchový zánět rohovky. Šíří se velmi rychle a i po včasném podání antibiotik se často hojí jizvou. Ta pak může bránit vidění. V některých případech je nutné provést dokonce transplantaci rohovky," vysvětluje primářka Oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová.

Nositelé kontaktních čoček prohřešky oplývají. Přiznávají to v rozsáhlém průzkumu očních klinik DuoVize Praha a NeoVize Brno. Zdravotní potíže s očima potvrdilo více než 60 % „čočkařů".

Nositelé kontaktních čoček přiznávají problémy s očima. Nedodržují pravidla

A jaké prohřešky nositelé čoček přiznávají?

Více než 80 % „čočkařů“ nechodí na pravidelné oční prohlídky. Až 79 % čočkařů někdy usnulo v kontaktních čočkách. „Spaní v kontaktních čočkách je nebezpečné. Výzkumy ukázaly, že pokud lidé spí v kontaktních čočkách i méně než jednou týdně, riziko infekce je 6,5x vyšší," upozorňuje MUDr. Lucie Valešová.

76 % plavalo v čočkách, přes 70 % uživatelů nosí prošlé kontaktní čočky, 45 % si nemyje ruce před nasazením či vyjmutím čoček. „Výzkum ukázal, že velké procento lidí nosí prošlé kontaktní čočky. I toto rizikové chování ale může vést ke zdravotním komplikacím s očima. Kontaktní čočky mohou být v neotevřeném pouzdře maximálně 30 dnů. Po otevření blistru začíná běžet doba životnosti, tedy třeba čtrnáctidenní čočky mohou lidé nosit pouze 14 dnů od otevření, nikoli čtrnáct dnů v součtu, jak se lidé mylně domnívají," vysvětluje MUDr. Valešová.

Výzkum Oční kliniky DuoVize Praha a NeoVize Brno.

Kontaktní čočky jsou podle primářky Oční kliniky DuoVize skvělým prostředkem. „Ale jen pro ty, kdo striktně dodržují všechna pravidla péče a bezpečnosti," upozorňuje primářka DuoVize MUDr. Lucie Valešová.

S laserovou operací starost odpadá

Jednodušším řešením je laserová operace očí. Odpadá tak starost s nákupem čoček, pouzdra a roztoku, nutností nosit s sebou pouzdro a roztok a pamatovat na včasný nákup a výměnu. „Za čočky zaplatí nositel během deseti let zhruba 60 000 korun, vysoce kvalitní laserová refrakční operace včetně předoperační i pooperační péče a doživotní záruky se dá pořídit za 40 000 za obě oči," říká MUDr. Valešová.

U nejšetrnější laserové metody NeoSMILE 3D® je krátká rekonvalescence a lidé se tak rychle vrací do běžného života. Nadšení z operace NeoSMILE 3D potvrzuje i Julie: „Laserová operace očí je ta nejlepší investice, jakou jsem kdy udělala. Život bez kontaktních čoček je totiž jednodušší a krásnější! Cítím se skvěle, a to díky laserové operaci."

U nejšetrnější laserové metody NeoSMILE 3D® je krátká rekonvalescence a lidé se tak rychle vrací do běžného života.