Chci se objednat

Pro skórování je důležitý zrak

28.09.2016
Pro skórování je důležitý zrak

Umíte si představit fotbalistu, který matně rozpoznává branku či si plete brankáře s hráčem? Nebo střelkyni, jež nemůže zaostřit na terč? U sportovců je zrak obzvlášť důležitý. Řešení je přitom jednoduché: dioptrie odstraní laserová operace. Zákrok je šetrný, bezbolestný a rychlý.

„Neviděl jsem dobře na dálku, v každém oku jsem měl 1,25 dioptrie, a pokud jsem neměl čočky, nerozpoznal jsem třeba ani kamaráda stojícího přes ulici," vypráví zážitky s neostrým viděním profesionální hokejista Petr Průcha.

"Těšil jsem se, že si nebudu nasazovat čočky"

Ke korekci zraku používal kontaktní čočky, musel si ale stále hlídat jejich přibalení na cesty a navíc si brát náhradní pro případ, kdyby mu jedna při zápase vypadla. „A taky se mi stalo, že jsem si je večer zapomněl vyndat a usnul s nimi, ráno jsem tak měl červené a zalepené oči."

Na Oční klinice DuoVize v Praze se rozhodl svých obtíží se zrakem provždy zbavit. Podstoupil laserovou operaci NeoLasik HD. „Těšil jsem se, že nebudu muset každé ráno nasazovat čočky, třeba jen kvůli sledování televize, a večer je zase vyndávat z očí. Teď si mohu i jen tak promnout oči bez starostí, že si čočku špatně posunu nebo zničím," říká o výhodách laserového odstranění dioptrií hokejista a dodává, že by operaci i teď po letech jednoznačně doporučil.

Každý pátý si spletl spoluhráče

Oční vady jsou pro sportovce velkým problémem. Podle výsledků britských průzkumů, které odpovídají i situaci v České republice, přiznává problémy při sportu až 64 % uživatelů brýlí a kontaktních čoček. Třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti, každý osmý udává problémy s prostorovou koordinací, každý pátý udává, že si kvůli horšímu vidění spletl spoluhráče se soupeřem.

„Obtíže při sportu jsou jednou z hlavních příčin, proč se na nás lidé obracejí. Moderní medicína nabízí odstranění dioptrií bezpečnými a dokonalými zákroky, které zajišťují vysokou kvalitu vidění," říká primářka Oční kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová.

Na Oční kliniku DuoVize se obrací profesionální sportovci, ale i amatéři všech věkových skupin. Pro sportovce je vhodný zákrok NeoLasik HD nebo NeoSMILE 3D. „Operace laserem trvá zhruba dvacet minut a oči jsou během ní znecitlivěny speciálními kapkami, pacient tak necítí žádnou bolest. Večer po operaci se většina pacientů už dívá na televizi. Metody jsou natolik šetrné, že se pacienti prakticky okamžitě vrací do normálního života," dodává primářka Lucie Valešová.