a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

Ze tmy do barevného světa

04.02.2016
Ze tmy do barevného světa

Jaké to je, když máte tak vysokou dioptrickou vadu, že z celého světa vidíte jen slabé záblesky světel? Své o tom ví náš pacient Ross, kterého dlouho trápila oční vada -25 dioptrií. Při vyšetření v DuoVizi odborníci zjistili, že Ross dokáže rozpoznat jen světlo a tmu.

„U pacientů, kteří nedokáží na vzdálenost 6 metrů přečíst ani to největší písmeno na optotypu, zkoušíme, jestli vůbec a případně na jakou vzdálenost dokáží spočítat, kolik prstů ukazujeme na ruce, nebo jestli zaregistrují pohyb prstů před okem. Pokud se jim nedaří ani na vzdálenost jednoho metru spočítat ukazované prsty, testujeme, zda mají alespoň světlocit – tedy zda poznají pohybující se světlo před okem. To byl i případ pana Rosse, který rozpoznal pouze světlo“ popisuje optometristka Oční kliniky DuoVize, Veronika Halíková, DiS.   

 

Písmena na optotypuVidění pacienta se světlocitem
Pacient s průměrným viděním čte písmena.  Pacient Ross viděl pouze světlo.

 

Na základě podrobného vyšetření mu oční lékařka Eva Jerhotová doporučila nitrooční operaci RLE, tedy výměnu přirozené oční čočky za čočku umělou, s následnou laserovou dokorekcí. Sedmatřicetiletý Angličan tak v DuoVizi podstoupil nitrooční operaci na obou očích a nyní se chystá na odstranění zbylých dioptrií laserem.  

 

Pacient Ross po operaci RLE v DuoVizi
Ross má za sebou nitrooční operaci RLE v DuoVizi.

Jeho cestu za novým zrakem budeme dále sledovat.