a spojily síly. Od ledna 2021 nás uvidíte jako

Chci se objednat

6 tipů pro Váš OSTRÝ zrak!

26.12.2015
6 tipů pro Váš OSTRÝ zrak!

6 tipů pro Váš OSTRÝ zrak 

Neberte svůj zrak jako samozřejmost. Chraňte své oči s těmito šesti tipy:

 

1. Jezte potraviny, které ovlivňují Váš zrak

2. Přestaňte kouřit

3. Začněte nosit správné sluneční brýle

4. Při práci používejte ochranné brýle

5. Nedívejte se dlouho na obrazovku počítače

6. Navštěvujte pravidelně očního lékaře

 

1. Jezte potraviny, které pozitivně ovlivňují zrak

Chránit zrak můžete i jídlem, které máte na talíři. Živiny, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, lutein, zinek a vitamíny C a E, můžou pomoci odvrátit zrakové problémy, které přicházejí s přibývajícím věkem. Mezi ně řadíme například makulární degeneraci (ztrátu centrálního vidění) a šedý zákal.

Pravidelné použití těchto potraviny může vést k dobrému zdravotnímu stavu očí:

  • Listová zelenina, jako je špenát nebo kapusta
  • Losos, tuňák a další tučné ryby
  • Vejce, ořechy, fazole a jiné zdroje proteinů v mase
  • Pomeranče a další citrusové ovoce nebo šťávy

Pokud dosáhnete vyváženého stravování, můžete se tak vyhnout zvýšení váhy. Díky tomu se také vyhnete obezitě, která vede k nemocem jako je cukrovka. Diabetes je v dnešní době hlavní příčinou slepoty u dospělých.

I potraviny ovlivňují Váš zrak!

 

2. Přestat kouřit

Kouření zvyšuje riziko šedého a zeleného zákalu. Dochází k optickému poškození nervů a makulární degeneraci. Oči a sítnice jsou bohatě protkané cévy, které jsou díky kouření vystaveny rychlejší aterosklerotické změně (tedy kornatění). Kouření dále i z části ovlivňuje vysoký krevní tlak, který cévy očí poškozuje také. Pro kuřáky jsou doporučené pravidelné preventivní návštěvy u očního lékaře, na kterých se vyhodnotí stav cév a to bezbolestným vyšetřením očního pozadí a změří se nitrooční tlak. Pokud jste se již v minulosti pokoušeli přestat kouřit, ale nepodařilo se vám to, zkoušejte se zlozvyku zbavit i nadále.

 

3. Začněte nosit správné sluneční brýle

Správný výběr slunečních brýlí pomůže ochránit vaše oči před ultrafialovým (UV) zářením. Velké množství UV záření zvyšuje riziko vzniku katarakty (šedého zákalu) a ztráty centrálního vidění. Nejvhodnější sluneční brýle jsou takové, které zabraňují z 99% průchodu UVA i UVB paprsků. Díky slunečním brýlím je snížena intenzita jasu dopadajícího světla. Tím se zabrání mhouření oka díky rozšířené zornici. Zásadní roli hraje i tvar slunečních brýlí, to je bohužel současnými módními trendy ignorováno a není zachována periferní ochrana oka. Ideální kombinace je s kontaktními čočkami, které také zabraňují průchod UV záření rohovkou. Chránit oko pouze v letních měsících určitě nestačí. UV záření působí na náš zrak v průběhu celého dne a po celý rok.

Důležitý je výběr slunečních brýlí! DuoVize

 

4. Používejte při práci ochranné brýle

Pokud pracujete s nebezpečnými nebo vzdušnými materiály, je na místě používat ochranné brýle. I některé sporty jakými je hokej, lyžování nebo lakros mohou vést k poškození zraku. Proto je zapotřebí chránit vaše oči pomocí přilby s ochranou maskou nebo brýlemi s polykarbonátovými čočkami. Polykarbonát se stal materiálem moderní doby a má ideální vlastnosti (pevný, lehký, pružný). Jde o ideální řešení pro sportovce a navíc také chrání 100% před UV zářením.

 

5. Nedívejte se příliš dlouho na obrazovku počítače

Příliš dlouhá doba práce na počítači může způsobit rozmazané vidění, potíže se zaměřením na dálku, suché oči, bolest hlavy, bolest zad a další.

Proto si se zaměřte na následující kroky a chraňte svůj zrak:

  • Ujistěte se, že vaše brýle nebo kontaktní čočky správně korigují vaši oční vadu
  • Využijte brýle, které pomáhají s kontrastem a oslněním při práci na počítači
  • Umístěte svůj počítač tak, aby váš zrak byl v rovině s horní částí monitoru
  • Vyberte si pohodlné křeslo vhodné k dlouhodobému sezení
  • Pokud jsou vaše oči suché, použijte umělé slzy
  • po každých 20 minutách práce na počítači se po dobu 20 sekund dívejte na vzdálený předmět 20 stop (cca 6 metrů)

Nedívejte se dlouho do obrazovky vašeho počítače!

 

6. Navštěvujte pravidelně očního lékaře

Podle očních odborníků bychom měli podstoupili oční prohlídku alespoň jednou ročně. Tím se vyhnete případným komplikacím ve vašem životě. Nejpřirozenější cesta pro odstranění dioptrií je podle očních chirurgů bezbolestná laserová  operace s použitím femtosekundového laseru- do cca 45 let s dioptriemi do dálky a nebo metodou PRELEX- odstranění brýlí na čtení i do dálky implantací multifokálních či trifokálních čoček.

Vyšetření u optometristy. DuoVize